Vaasi Hobutalu

Tori hobused

Tori hobune on eestlaste loodud hobusetõug, kelle tekkelugu jääb aega, mil hobusega tehti kõik tööd põllul. Sihikindlat aretustööd tori tõule tehti nõukogude aja lõpuni, kus võis näha tõule välja kujunenud nii väliseid kui sisemisi iseloomulikke jooni. 90-ndate alguses, kui saabus jällegi vabadus ja toimima hakkasid kapitalistliku ühiskonna reeglid, algas tori hobusetõule kahjulik ajajärk. Turg nõudis tööhobuse asemel sporthobust. Eestis kasvatavatest hobusetõugudest oli sel ajal suurim populatsioon tori hobuse tõul ning selle tõu baasil hakatigi kõige enam ristama erinevate sisse toodud sportlikke tüüpi hobusetõugudega. Sellel momendil hakkaski tekima oht, et meie esivanemate loodud ja maailmas ainulaadne omapäraste geenidega tori tõugu hobune hävib.

Nagu Tori Hobuse Selts, soovime ka meie aidata kaasa selle unikaalse hobusetõu säilimisele Eestis. Soovime, et meile ja ka meie lastele säiliks selline tore, armas, rahulik ja sõbralik hobune, keda paljud inimesed mäletavad endagi lapsepõlvest või noorusest. Kelle seljas sai esimesed ratsutamisharjutused tehtud, vankriga sõidetud või lihtsalt pai tehtud. Tori hobune on suur , sõbralik, hea iseloomuga ja koostööaldis hobune, kes sobib nii pühapäevaratsutajale, algajale ratsanikule, hobihobuseks talusse kui ka sportlike tulemuste saavutamiseks.


 

Vaasi Hobutalus  elab hetkel kolm tori universaalsuuna hobust.

DAGI 23 885 T

Tõug ja sugu: Tori mära
Isa: DINAAR 11 005 T (1980)
Ema: VEEDA 21571 T (1985)

Meie väikese karja raudvara on tori mära Dagi, kes on sündinud 1993. aastal. Suurepärane hobune lastele, kes teevad ratsa esimesi samme. Lisaks käib Dagi ka vankri ja ree ees.

ALLER

Tõug ja sugu: Tori ruun
Isa: AISBERG 12865 T (1987)
Ema: LULLI 20 663 T (1983)

Aller on efektse välimusega tori ruun, kes on sündinud 1997. aastal. Vaatamata oma vanusele on tegemist väga energilise hobusega, kes vajab ka natuke oskuslikumat ratsanikku. Karjas käitub ülevalt, kuna on olnud karjaliider eelnevas elukohas. Aller naudib, kui temaga tegeldakse.

ARILLA 24 565 T

Tõug ja sugu: Tori mära
Isa: APS (1992)
Ema: HILLA 17 823 T (1973)

Arilla on sündinud 1997. aastal ning olnud lihtsalt karjamaal kaunistuse eest. Ratsastuse ja rakendisse õpetamisega hakkame peagi pihta. Kasvult on ta väiksem, kuid siiski tugevama kehaehitusega hobune. Iseloomult rahulik ja austab inimest.

HAIVI

Tõug ja sugu: Tori mära
Isa: HALJAS 13 221 T (1988)
Ema: HELMI 24 135 T (1981)

Haivi on sündinud 1996. aastal. Haivi käib sadulas ning on saanud ka sissejuhatuse rakendisse õpetamisel. On suur ja turskem mära, kellega saavad ka lapsed sõidetud, samas iseloomu ikka jagub.  

URVI

Tõug ja sugu: Tori mära
Isa: UKKUR 10 811 T (1980)
Ema: KELLUKE 19 805 T (1979)

Urvi on sündinud 1995. aastal. Ta on elanud suurema osa oma elust Soomes ja õpetanud sealses ratsakoolis lapsi. Nüüd naudib rahulikumat elu meie talus ja käib mõnikord ratsa maastikul seiklemas.